Myslím si, že člověk většinou píše o těch hezkých a pozitivních věcech. Ale z času na čas se objeví něco, co zase tak milé a pozitivní není a podle mě to k životu taky patří. Nechci tady vždycky psát jen o těch “sluníčkových” dnech, které na Bali jsou, i když je jich naprostá většina. I v tropickém ráji se občas objeví nějaký ten mrak a já vám teď o jednom povím, protože si myslím, že by to měli lidi vědět a případně na to být připravení. I když dá se vůbec na něco takového připravit?

Usually I write about nice and positive moments but from time to time something not so positive appears. But that’s life. I don’t want to write just about our Bali days full of “sunshine” although most of these are. Even in tropical paradise is sometimes cloudy. And now I’m gonna tell you one story ‘cos I think you should know about it and be prepared for it. But is it possible to be prepared?

Uvědomuju si, že sexuální obtěžování má mnoho podob a možná každý za ním vidí něco jiného. Pro mě osobně to znamená jakékoliv nežádoucí sexuální chování. Každý z nás se pravděpodobně s nějakou jeho formou v životě už setkal. Ať už to bylo civění do výstřihu, nevhodné sexuální narážky nebo dokonce něco tvrdšího. Troufám si říct, že žádné ženě to nemůže být příjemné.

Spousta lidí Bali považuje za ráj. My v podstatě taky. A jedná se snad o poslední zemi, kde bych něco takového a v takové formě čekala. To, že nám tady na každém kroku někdo říká, že jsme krásné, milé a podobné lichotky, to za sexuální obtěžování nepovažuju. Balijci jsou prostě z ¨bílých žen¨ hotoví. A většinou to působí mile. Ale nedávno nás potkalo něco, co k příjemným zážitkům rozhodně neřadím.

I’m aware that sexual harassment has many forms that can be perceived differently. For me sexual harassment means any kind of unwanted sexual behavior. I believe that everyone has experienced something like that in his life. For example staring at your boobs, an unpleasant sexual cue or maybe something much more dangerous.

A lot of people consider Bali to be a paradise. Including us. And for me this is the last country where something like that can happen. Of course that we hear phrases such as “you are beautiful” etc. all the time but this is quite normal for us ‘cos Balinese men are a little bit obsessed by “white” women. This is the fact and nothing dangerous I definitely don’t call it sexual harassment. But this experience was different and very unpleasant.

 

 

Když se nám “to” stalo poprvé, myslela jsem si, že šlo spíše o nějaký ¨zkrat¨ mentálně a sociálně slabšího jedince. Bylo na něm vidět, že mnoho rozumu bohužel nejspíše nepobral. Což si nemyslím, že by samo o sobě na něj vrhalo špatné světlo. A co se teda vlastně stalo?

Oblíbily jsme si jednu pláž, která leží nedaleko Canggu. Zhruba do půl hodinky na motorce hezkou cestou lemovanou rýžovými políčky. Vzhledem k tomu, že se nachází za několika tradičními balijskými vesnicemi, mnoho turistů na ní nepotkáte. Většinou jsme tam tak do 15 hodin skoro samy. Potom už se tam začne scházet celkem dost místních, proto chodíme kousek dál. Oni jsou totiž celkem hluční a navíc za váma budou pořád chodit, protože se s vámi chtějí fotit.

When “this” happened for the first time I thought it was just a “fail” of one mentally weak individual. ‘Cos he looked not so much smart – that is not bad at all. So what exactly happened?

We found one beach close to Canggu with no tourists. The beach was situated between rice fields and very traditional Balinese villages. Usually we were alone there till 3 PM but then a lot of local families were relaxing on the beginning of the beach. So this is the reason why we were sunbathing more far from the beach entrance. We don’t have any problem with locals in general but they are quite noisy and always want to take a picture with us.

Jednou si takhle ležíme na dece, povídáme si a opalujeme se. Zrovna jsme se s Kopejdou domlouvaly, že za chvíli půjdeme domů, protože už bylo okolo 16. hod. V tom k nám přišel jeden z místních balijců. Což mi samo o sobě nepřišlo nijak divné. Nejdřív nás chvíli jen obcházel a vypadal jako by se styděl. To, že na pláži bylo spoustu místa a on si sedl asi půl metru ode mě, už mi trošku divné připadalo. Uculoval se jak měsíček na hnoji, tak jsem si říkala, že na nás hodí pár obdivných pohledů a zase půjde o dům dál. Když si sundal kraťasy, očekávala jsem, že se půjde koupat. No nešel… A furt se ke mně přibližoval. To už mi bylo krajně nepříjemné, zvedla jsem se a začala se pomalu oblíkat, že radši půjdeme. No a co si myslíte? Normálně tam začal veřejně onanovat a pořád na nás koukal a usmíval se. Upřímně jsme byly tak v šoku, že jsme vůbec nevěděly, jak máme reagovat. Přece jen jste v cizí zemi a vůbec nevíte, co od takového člověka můžete očekávat… Okolo nás nikdo jiný nebyl, tak jsme rychlostí blesku sbalily všechny věci a prchaly jsme pryč.. Upřímně jsme z toho byly tak přepadlé, že nás ani nic jiného v tu chvíli nenapadlo. Pořád jsme si říkaly, že to byl nějaký zkrat jedince a pokud se nám něco takového stane příště, už na to budeme nějak reagovat.

One day when we were laying on the beach, sunbathing and chit-chating one local guy came. He was looking at us weirdly and then sat just next to me. And this was really weird ‘cos there was plenty of space on the beach. He was smiling all the time and then put down his shorts. I thought we wanted to go to the ocean but surprise he didn’t! I started to feel uncomfortable so we’ve decided to go home. Now the question for you – what do you thing he started to do? Masturbating! In public, during the day! I was really shocked and had no idea what to do. So we grabbed our stuff as quickly as it was possible and ran away! Honestly we were so consternated that we weren’t able to do anything else. But we promised to ourselves to react differently if this happens again.

 

 

No a co čert nechtěl. Neuplynul ani týden. Obrovská vlna nám spláchla věci, tak jsme zrovna řešily jejich sušení a v tom mě začal obcházet další ¨místňák¨. Za tím samo o sobě není potřeba hledat nic divného, protože jich tam obchází spousta a vždycky pozdraví, usmějí se, maximálně prohodí pár naučených anglických frází a to je všechno. Ovšem tady tento furt chodil do kolečka a když ode mě Kopejda byla dostatečně daleko a věšela nějaké věci na usušení, přišel za mnou a začal mi říkal, jak jsem nice, beautiful, pretty atd. S takovým tím chlípným výrazem v obličeji. Po předešlé zkušenosti jsem to radši ignorovala a dělala, že ho nevidím a neslyším a šla jsem za Kopejdou. No a co si myslíte? Poodešel kousek od nás a začal tam praktikovat stejnou činnost jako jeho krajan před necelým týdnem. Nutno říct, že ani jeden z nich to nedělal ¨na tajňačku¨, ale naprosto veřejně. Dokonce chtějí, abyste je u toho viděli. Znechuceně jsme posbíraly naše věci a vydaly se domů. Přišlo nám to jako nejrozumnější řešení. Konfrontovat jsme se s ním nechtěly, protože nikdy nevíte, co se může stát.

Next week we had a similar experience. But much worse! We were laying on the beach when a big wave came and in a second everything was wet. When we were trying to dry our towels etc. one local guy came. Again. He was circling around me and when Kopejda left me alone for a while he came to me a little bit closer. He was telling me the obligatory phrases such as “oh, nice, beautiful, sexy” etc. but in a dirty way. I was ignoring him so he passed me and sat down a few meters from us. And you know what? He started the same activity as the previous guy! In public, during the day and he didn’t even try to hide himself. He just wanted us to watch him. So we took all our stuff and went home ‘cos we thought that was the best option. You never know what can happen.

Tu pláž máme opravdu rády, Je tam klid a nebývá tam přeturistováno jako na všech plážích Canggu. Ale bohužel výše zmíněné příhody nás od dalších návštěv odradily. Přiznám se, že netuším, jestli se to tam děje běžně a nás to jenom do té doby míjelo a nebo se opravdu jedná o velkou shodu náhod. Když jsme o tom s někým mluvily, vždycky dotyčný byl hodně překvapený. Každopádně si myslím, že o těchto věcech by se mělo víc mluvit. My se na tuhle pláž už koupat nejspíš nepůjdeme.

We really liked that beach ‘cos it was calm place with no tourists. But after this experience we’ve decided not going there anymore. Not for sunbathing. Honestly I don’t know if it’s common there. Everyone was surprised when we were telling this story. But I think we should share this experience.

 

 

Chtěla bych k tomu ještě říct, že Bali patří mezi hinduistickou zemi, na rozdíl od většiny indonéských, které jsou muslimské. I přesto se tady nikdy nechováme nijak vyzývavě a respektujeme jejich náboženství i kulturu. Nenosíme krátké sukně ani kraťásky, ze kterých leze zadek. Na pláži se pohybujeme pouze v plavkách (a to ani nemáme tanga nebo podobně úsporné kousky), neopalujeme se nahoře bez ani nic podobného.

I would like to notice that Bali is a hindu country not muslim like the rest of Indonesia. So the dress code is not so strict. But we don’t wear anything too sexy and we respect the Balinese culture and religion. We don’t wear hot pants or super short skirts. We always wear regular bikinis (no tanga bottom!) and not going topless.

Pravděpodobně se to děje všude na světě bez rozdílu. Pokud se na Bali chystáte (primárně spíš dámská populace), mějte na paměti, že se to může stát i vám, případně se na to zkuste nějak připravit. Jak říkám, nám se to stalo po dlouhé době na Bali a možná je to vyjímečné. Každopádně by mě zajímalo, jestli má někdo z vás podobnou zkušenost ať už z Bali, nebo jiné země. Popřípadě nějaké osvědčené rady, jak se v těchto situacích zachovat.

Probably this can happen to anyone, anywhere in the world. So if you are planning to visit Bali just be prepared (especially if you are a woman). Maybe it’s not so common. Maybe we just were at the wrong time in the wrong place. Who knows. Anyway let us know if you have the same experience and give us some tips how to behave in these situations if you have any!

Mějte se krásně!