Po nějaké době jsme zase dostaly chuť na čerstvou rybu a tak jsme se znovu vydaly do Jimbaranu na rybí trh, kam jsme pro ryby zavítaly už na Štědrý den. Tentokrát jsme si vzaly foťák a všechno si poctivě nafotily. Já to tam nesnáším a Kopejda to tam miluje. Mně se z toho smradu zvedá žaludek a z těch stísněných prostor taky nejsem úplně nadšená. Nicméně, výběr čerstvých ryb tam nabízí opravdu veliký, prodávající jsou ultramilí a my budeme určitě pravidelnými zákaznicemi :)).

Cestu do Jimbaranu už máme celkem v malíčku, takže nám zabrala jen chvilku. Nejdříve jsme si chtěly trh trochu projít a pak se rozhodnout, který rybky skončí v našem pomyslném nákupním košíku. Volba tentokrát padla na tuňáka. Kilo čerstvého tuňáka stojí 35 tisíc rupií, což je okolo 55 Kč. No chápete to? Ovšem pro úplnost musím zmínit, že ryba se váží celá a teprve potom vám ji na přání opracují. Ale pořád nám ta cena přijde úplně směšná. Vybraly jsme si našeho fešáka a nestačily koukat, jak rychle se s ním prodávající slečna poprala a celého ho vyfiletovala. Prodávají taky baby tuňáky, ty zkusíme zase příště, jestli poznáme nějaký rozdíl. V dalším stánku jsme vybraly “růžovou” rybu a pak ještě jednu krasavici, u které bohužel nevíme název, protože tam nikdo neumí anglicky, ale tak sympaticky tam na nás pomrkávala :)). Jako poslední padla volba na Mahi mahi, která je na Bali vyhlášená. Mimo jiné je známá tím, že má bílé a šťavnaté maso s nízkým obsahem tuku a vůbec není cítit rybinou. Což my teda dost oceníme :))

 

 

 

 

 

 

 

 

V okolí trhu můžete koupit i jiné věci, jako třeba čerstvou zeleninu, různé bylinky a nebo všelijaké možné i nemožné příslušenství ke grilování. Také stojí v okolí několik warungů, kam si přinesete koupenou rybku a oni vám ji připraví. Úplně nevím, jak to tam funguje, protože tohle opravdu není místo, kde bych chtěla stolovat :-D. I přesto, že trh sídlí přímo u pláže, kde se nabízí moc hezký výhled. Ovšem zápach, který se tam line, si nezaslouží ani jednu hvězdičku :)). Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavily klasicky ve Starbucksu, což patří k naší tradici, kdykoliv se vydáváme do Jimbaranu.

 

 

 

 

Ryby jsme se rozhodly grilovat až další den, protože v den, kdy jsme je kupovaly, jsme se pěkně přecpaly Nasi campurem v Solo via a už jsme nebyly hladové. Kenda nám přivezla (k našemu překvapení) celkem slušně stavěný gril a taky nám koupila kokosové uhlí. Tady se totiž “griluje” na zbytcích ze zpracování kokosových ořechů, což mi přijde dost cool. Vzhledem k tomu, že o existenci pepa nebo jiného podpalovače nemá na Bali nikdo ani tušení (aspoň nám se nic podobného sehnat nepodařilo), nafasovaly jsme pro rozpálení olej na smažení :-D. Ano, slyšíte dobře. Rozpálení grilu dostal na starosti Langusta, my mezitím jely ještě obstarat nějaké drobnosti jako piva, čerstvý chleba atd.. No potom se nám přiznal, že olej jako podpalovač úplně nezafungoval a musel namočit kapesníček do nádrže u motorky! No co na to říct :-D.

Ryby stačilo grilovat opravdu chvilinku a byla to úplně největší mňamka. Nejvíc nám chutnalo maso té růžové ryby, protože bylo krásně jemné. No a taky tuňák. Mě teda hodně překvapil, protože dřív rozhodně nepatřil mezi mé oblíbence a když jsem si ho párkrát někde v Česku dala, většinou byl tuhý a vysušený. S tím naším grilovaným se absolutně nedal srovnat. Maso bylo krásně vláčné, šťavnaté a chutné. Hold čerstvá ryba, je čerstvá ryba. Ale pochutnaly jsme si na všech koupených druzích a určitě ne naposled. Rozhodly jsme se, že čerstvé ryby si budeme připravovat nejméně 3x týdně, když už tady máme tu možnost, tak ji musíme využít :).

 

 

 

 

 

 

Samotným se nám asi úplně nebude chtít rozpalovat gril, ale pro víc lidí nám to přijde úplně ideální. V dohledné době očekáváme několik návštěv, tak myslím, že gril bude v plné pohotovosti a nám se už teď sbíhají sliny :)).

A co vy? Jak jste na tom s konzumací ryb? Nezapomínejte, že ryby patří mezi nejzdravější maso vůbec a jsou bohatým zdrojem živin, jako třeba omega-3 mastných kyselin a mají i spoustu jiných benefitů. Je mi jasné, že v ČR není úplně jednoduché koupit rybu, která ten den ještě plavala, ale možností je spousta, tak na to myslete :)).

Mějte se krásně!