V poslední době nebyl snad jediný den, kdy by nám nepřišla nějaká zpráva ohledně toho, že byste rádi přijeli na Bali a chcete poradit nebo s něčím pomoct. Nás samozřejmě těší, že ať už na základě našich článků nebo fotek uvažujete nad tím, vydat se na Bali. Doteď jsem se snažila každému odpovídat zvlášť (i když většinu zpráv jsem překopírovala), ale vzhledem k tomu, že je to časově dost náročné, rozhodla jsem se shrnout alespoň základní informace, na které se nejvíc ptáte, do článku. Takže se do toho rovnou pustím a snad vám to pomůže v rozhodování.

Nejdříve opravdu zvažte, jestli se chcete vážně vydat na Bali. Nejedná se o levnou destinaci a jestli chcete přijet jen proto, abyste mohli sdílet fotky na sociálních sítích a potom mít historky o tom, že jste byli na Bali, ale v podstatě Bali samo o sobě je vám buřt, jeďte třeba na Kanárské ostrovy. Je to blíž, vyjde vám to levněji, je tam taky krásně a teplo a známí vám budou určitě závidět taky. Zdá se vám to komické? To nám taky, ale věřte, že tohle se opravdu děje.

 

 

 

 

Od cca listopadu do února/března tu probíhá období dešťů. Nevypadá to tak, jako třeba v Thajsku. Prší z větší části v noci a ještě se nám nestalo, že by pršelo celý den a nebo více dní po sobě. Jen třeba ne úplně každý den svítí slunce, občas zaprší, ale nic dramatického. Moře je pořád teplé, pořád je vedro a teplota neklesá pod 25 stupňů ani v noci. My to máme rády, protože se aspoň občas tolik nepotíme, celý den někde nelítáme a jsme taky produktivnější s prací. Ale chápu, že pro někoho, kdo jede jen na dovču, to může být překážka.

Co se týče letenek, cena za zpáteční se pohybuje v průměru 13-20 tisíc, v závislosti, s jakou společností letíte, jak dlouhé jsou přestupy a celková doba letu, jestli vychytáte nějakou akci atd. S letenkama vám pomoct můžeme, ale není nic jednoduššího, než sledovat srovnávače letenek, různé portály nabízející letenky nebo FB stránky akčních letenek. Občas se dají koupit za opravdu slušné ceny, s čímž souvisí i to, že byste měli vědět termín, ve kterém chcete přijet.

 

 

 

 

Často se taky ptáte, jakou oblast bysme vám doporučily. My nemáme Bali celé procestované, ale na pár místech jsme už byly. Za nás jedině Bukit. Není tu přelidněno ani přeturistováno, kousek v dojezdové vzdálenosti máme spoustu krásných, malých pláží, kde se necítíme jako v Chorvatsku. Krásná zelená příroda, extrémně milí místní Balijci a levno jak v obchodech, tak místních warunzích. V okolí spousta krásných friendly míst, kde se dá zajít na drink, kafe nebo živou hudbu.

Pokud jste párty typ, tak potom zvolte Kutu. Tam zažijete to pravé párty město a každý den si můžete vybrat z milionu možností, jak strávit večer/noc. Nachází se tam taky spousta nákupních center, zahraničních restaurací a spoustu dalších vymožeností.

Pokud chcete fancy kavárny, restaurace a obchůdky a potkat spoustu krajanů, zvolte Canggu nebo Seminyak. Akorát počítejte s tím, že je tam hodně přeturistováno a tomu taky odpovídají ceny. Na výlet nebo pár dní fajn, ale na delší dobu za nás ne.

 

 

 

 

Nemáme žádnou vilu ani jiné ubytování a tudíž nemůžete přijet přímo za náma. Bydlíme v dlouhodobém pronájmu ve vile, kterou vlastní balijská rodina a možností ubytování mají více. Takže jediné, co pro vás můžeme udělat je, že vám předáme kontakt a nebo přímo domluvíme ubytování v jedné z těchto vil. Já osobně jsem známá svou upřímností a tvrdohlavostí a nikdy bych nedoporučila nic, s čím bych osobně nebyla spokojená. Nemáme z toho žádný prospěch ani privilegia, doporučujeme to pouze na základě svých zkušeností a protože jsme prostě nic lepšího nenašly a ani nemáme důvod hledat. Ubytování je s královskou snídaní, bazénem, velkou otevřenou kuchyní a k dispozici skútr, takže zase o starost míň.

 

 

Samozřejmě nejvíce otázek se točí okolo peněz. Kolik co stojí, s jakou útratou máte počítat, kolik vás dovolená vyjde atd. Na tohle téma chystám samostatný článek, protože na to nejde jednoduše odpovědět. Závisí to na tom, v jakém místě budete, jak moc chcete cestovat, jakým způsobem, jestli budete jezdit na motorce nebo využívat taxi či uber, jestli budete jíst v místních bistrech nebo dražších restauracích, co si budete kupovat, kolik vypijete alkoholu, jestli budete surfovat, potápět se, chodit na masáže atd. Průměrné ubytování se snídaní ve vile stojí 400-500 tisíc rupií (cca 750 Kč/noc), pronájem motorky 60-100 tisíc rupií.

A co se týká otázkek ohledně trávení času s náma, jestli se můžeme potkat atd. Ať už budete ubytovaní kdekoliv, na drink nebo večeři, či nějaký výlet se potkat můžeme. Pokud budete někde poblíž a my budeme mít čas, vezmeme vás na výlet nebo vám domluvíme někoho, kdo vás na něj vezme. Řekneme vám, kde se dá dobře najíst, kam zajít na kávu nebo drink, kde nakoupit atd. Poradíme, jak se dostat na ty nejhezčí i méně známé pláže nebo jiná zajímavá místa. Přece jen to tady za ty necelé 3 měsíce máme už pořádně prošancované :)). Nicméně, nebudeme se vám moct věnovat po celou dobu vašeho pobytu. Máme svoje potřeby, povinnosti a práci a přece jen už jsme zvyklé na nějaké své tempo a “klid”, za kterým jsme sem přijely. Věnovat se někomu je časově velmi náročné a vyčerpávající a existuje spousta lidí, kteří jsou přímo na tento druh dovolené zaměření. No my nejsme a ani o tom neuvažujeme.

 

 

 

 

 

 

Na konec bych chtěla jen říct, že to všechno děláme z vlastní dobré vůle a taky proto, že jsme rády, že vás náš blog a fotky inspirují. No a taky chceme mít dobrou karmu, že jo :)). Nemáme a ani nechceme z toho žádné peníze a ani jiné benefity nebo prospěch. Ani nemáme v plánu se tímto směrem v budoucnu ubírat. Každopádně, pokud to bude v našich silách, rády vám poradíme. Bali je nádherný ostrov a opravdu má co nabídnout. Pokud jsme dostatečně neukojily vaši zvědavost, neváhejte se zeptat tady v komentářích.

Mějte se krásně!